Psychohygiena, alebo aj niečo celkom iné

24. februára 2024, viliam, zamyslenia, psychohygiena, relax, názory

Frustrovaný dôchodca je často sa vyskytujúci, ale pomerne nebezpečný živočíšny druh. Objaví sa, takmer so stopercenetnou istotou, vtedy, keď sa ľudská bytosť prepracuje k veku, kedy pre ňu začnú byť aktuálne seniorské zľavy.

Nie je žiadnym problémom stať sa frustrovaným dôchodcom, najmä ak máte sklon istej introvertnosti a nábeh na miernu depresiu. Vtedy je každá malá frustrácia vítaná a treba si ju s láskou hýčkať. Problém však môže nastať po tom, keď dôjde k sociálnej izolácii, dôchodca sa ocitne v stave, ktorý sám nazýva opustenosť a kedy výrazne prežíva všetky krivdy sveta.

Úspešne som dorazil do tohto stavu aj ja a úspešne som zistil, že aj pre introverta s nábehom na neliečenú depresiu je ťažké nemať sa komu posťažovať, zdieľať všetky telesné neduhy a frflať na všetko, na čo sa frflať dá, aj nedá. Práve preto vznikol tento blog. Nie pre to, aby som naháňal followerov, alebo bažil po lajkoch. Má to byť istá forma psychohygieny a ak sa nájde niekto, kto si to prečíta – fajn, ak nie, tiež fajn.

Byť zaradený do spoločenskej kategórie dôchodca, je niečo, ako vlastniť vodičský preaukaz, ale nevlastniť motorové vozidlo. Občas si na vás niekto spomenie, ale nikomu v podstate nechýbate. Ak nemáte masochistické sklony a nevstúpite do nejakej dôchodcovskej jednoty, združenia, alebo inej mierne boľševickej organizácie, ostanete odkázaný sám na seba. Pravda, sú aj dôchodcovia, ktorí sa radi stretávajú, hrajú karty, vymieňajú si recepty a rady pre záhradkárov a potom idú spoločne voliť Smer. Hovoria, že nemôžu nechať svoju vlasť v rukách mladých, ktorí zväča Smer nevolili, ale veď predsa oni majú málo skúsenosti a nech ten bordel, ktorý tu po nás ostane, pekne upracú. Aj títo dôchodcovia sú frustrovaní, len netušia, čo toto hnusné liberálne slovo znamená.

Úplne nevhodný spoločenský jav je optimistický dôchodca, ktorý sa teší na voľné dni a z nedostatku iných aktivít chce šíriť dobrú náladu okolo seba. Neprekáža, že sa zväčša pohybuje s ladnosťou zraneného ľadového medveďa. Nikdy mu nechýba úsmev, odkrývajúci lacnú zubnú náhradu, nikdy nezabudne utrúsiť nejaký vtip, za ktorý už Jan Žižka prišiel o oko. A potom sú ešte dôchodcovia, ktorí sa na ostatných dôchodcov pozerajú zvrchu, pretože si za čias preddôchodcovských nenakradli dostatok na dôchodok. Na tieto protispoločenské tvory sa zameriavať nebudeme. Dôchodca má byť frustrovaný a basta.,

Takže, viacmenej pravidelne, ale skôr nepravidelne, sa tu nejaká tá moja frustrácia objaví. Ale netreba sa nechať znechutiť. nevšímajte si ju. Pestujte si svoje vlastné frustrácie a nehovorte, že ich nie je okolo vás dosť.